سیاست > مجلس  - عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه انتشار گزارش های مرکز پژوهش های مجلس بیان مسائل و مشکلات را بدون ارائه راه حل را باعث بهم ریختگی سازمان فکری مخاطبان دانست.

پایگاه اطلاع رسانی دولت در گفت و گو با کریم شهرزاد نماینده اصفهان به نقد عملکرد مرکز پژوهش های مجلس پرداخت.مهم ترین محور های این مصاحبه به شرح زیر است.

 *مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در واقع دستگاهی مربوط به قوه مقننه کشور است و انتظار می رود پتانسیل‌های تخصصی و پژوهشی کل نظام، دانشگاه‌های مختلف و مراکز تحقیقاتی گوناگون را در راستای وظایف خود بکارگیری کند.اگر دستاوردهای مرکز پژوهش های مجلس به نظرات تعدادی از نمایندگان و بخشی از کارشناسان شاغل و یا بازنشسته دولت محدود شود، کافی نبوده و نمی تواند از جامعیت لازم در گزارش ها تصمیم ساز برخوردار باشد..

* به نظر می‌رسد این مرکز فاقد جامعیت لازم است. نگاه و صدای بسیاری از صاحب نظران و دانشگاه های کشور در این مرکز منعکس نمی‌شود. در دانشگاه های مختلف این همه صاحبنظر وجود دارد اما بسیاری از این افراد با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارتباطی ندارند و این حکایت از محدود بودن دایره کارشناسان مرکز پژوهش ها است.

 *یک اصل مهم در آمار به عنوان بایاس آماری وجود دارد.منظور از بایاس آماری این است که اگر در یک اظهار نظر پژوهشی به هر دلیلی عوامل غیر کارشناسی در کار تحقیق و پژوهش دخالت بکند، نتیجه آن پژوهش درواقع از واقعیت‌ها دور می‌شود.

 *در یکی دو سال اخیر که بنده توفیق پیدا کردم در مجلس باشم، مشاهده کردم رئیس محترم مرکز پژوهش های مجلس یک دیدگاه های خاصی در رابطه با دولت و مسائل مختلف اقتصادی از جمله بحث هدفمندکردن یارانه ها دارد. از یک سو تریبون های زیادی در اختیار رئیس مرکز پژوهش ها قرار دارد و ازسوی دیگر به دلیل فعالیت درکمیسیون برنامه و بودجه، دراختیار قرار گرفتن فرصت های زیاد از سوی آقای دکتر لاریجانی و حضور نمایندگان مرکز پژوهش ها در کمیسیون های تخصصی یک جمعیت نخبگان ملت که خودشان هر کدام صاحب نظر هستند، بطور مستمر از یک مجموعه ای در واقع بمباران کارشناسی می‌شوند. به لحاظ پژوهشی این کار اشکال دارد، من اصلاً بحثی نسبت به خط و ربط و دیدگاه ندارم اما در مجلس بابد یک گردش آزاد ومنصفانه اطلاعات وجود داشته باشد و نمایندگان نظرات همه صاحبنظران را با حق نقد و اظهار نظر دریافت کنند.

 *اگر قرار باشد یک پژوهشگر یا یک مرکز پژوهشی یک مجموعه تحقیقاتی، فقط مسائل و مشکلات را مطرح بکند و هیچ راه حلی ارائه ندهد در واقع رسالت خویش را انجام نداده است .اگر در بحث‌های اقتصادی کشور به معضلاتی از قبیل وابستگی بودجه به نفت، صادرات کم، رشد نرخ تورم، افزایش نرخ بیکاری و سهم درآمدهای نفتی از هزینه‌های جاری کشور اشاره و هیچ راه حل مشخصی را ارائه ندهیم مشکلی از اقتصاد کشور را حل نکرده ایم.

* اگر فقط مسائل و مشکلات بدون ارائه راه حل مطرح شود، سازمان فکری مخاطبان به لحاظ کارشناسی بهم می ریزد و درنهایت چیزی جز حرکت به سمت بن بست و متشنج شدن فضای کشور چیزی به دست نخواهیم آورد.

 *تغییرات لایحه بودجه سال 1388 در مجلس برنامه و بودجه مجموعه یک پارچه ای است و از انسجام خاصی برخوردار است و اگر بدون حساب وکتاب این مجموعه دستکاری شود، یکپارچگی بودجه بهم می ریزد.این اتفاق در سال گذشته افتاد و بر خلاف توافق‌هایی که انجام شده بود یک دفعه 8500 میلیارد تومان با همین صحبت‌ها و بحث ها، خیلی سریع در کمسیون تلفیق که ‌آقای رئیس مجلس هم تشریف داشتند، حذف شد.

 *سال گذشته براساس گزارشات وضعیت بنزین مشخص شد امادولت بنزین بیشتری وارد کرد و در جواب انتقادات نمایندگان عنوان کرد اگر بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، عمل می شد به هر ماشین خودرو شخصی، ماهانه 23 لیتر بنزین می رسید که کاهش این میزان سهمیه عملا اجرایی نیست.

 *سوال من این است مرکز پژوهش‌های مجلس چرا نباید گزارش دقیقی از اثرات و تبعات تصمیمات مجلس به نمایندگان ارائه کند؟ چرا با اینکه داعیه کاهش هزینه های جاری کشور وجود دارد در سال های مختلف بودجه برخی نهاد ها از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس افزایش می یابد؟

 *توان کارشناسی دولت و مجلس باید بصورت هم افزایی در مسیر هم قرار بگیرد.اگر فقط مشکلات بدون ارائه راه حل عملی طرح و منعکس شود باعث یاس جامعه می شود.

 *با توجه به اینکه هدفمندکردن یارانه ها کار بزرگی است که دولت قصد انجام آن را دارد ، الان چه پیشنهادات مشخصی و اجرایی در رابطه با شناسایی با دهک‌های اقتصادی ازسوی مرکز پژوهش ها طرح شده است؟ صرف طرح مشکلات هیچ گرفتاری را حل نمی کند.

 *اگر کار یک مرکز پژوهشی فقط برخوردهای سلبی و مطرح کردن مسائل و مشکلات شد و کار ایجابی ارائه ندهد.این مرکز پژوهشی در واقع هم به جامعه و هم به مجلس ظلم کرده برای اینکه خود این مرکز پژوهش سالی میلیاردها تومان هزینه بر دوش نظام می گذارد.

 * برخلاف نظر بعضی از رسانه ها که مساله را درحدی مطرح کرده اند که گویا عده ای با فرد خاصی برخورد می کنند مساله بسیار عمیق وبنیادی است. مساله شناسایی، بسیج و سازماندهی  مجموعه توان کارشناسی نخبگان، دانشگاهیان و صاحب نظران کشور با رعایت موازین علمی پژوهشی وآماری در جهت کمک به قوه مقننه در مسیر حل مشکلات کشور و پاسخ عملی به مطالبات ملت است .

 *متأسفانه آقای رئیس مجلس که تریبون بنده را قطع کرد باعث شد نتوانم مسأله را آنطور که باید و شاید تبیین کنم، از طرفی بعضی از رسانه‌ها هم کم لطفی کردند و سطح این بحث را خیلی پایین آوردند،در حد مثلاً درگیری تعدادی از نمایندگان با یک نماینده خاصی، در حالی که مسأله اینطور نبود و مسئله به سابقه کار وتجربه‌ای که در سال گذشته در خصوص بهم ریختگی بودجه سال 88 داشتیم مربوط می شد.بنده هشت سال دیگر نیز نماینده مجلس و 5 سال در هیات رئیسه بوده ام، نماینده جدیدالورود نیستم و آمار ها نشان می دهد عطشی به تریبون مجلس ندارم. جای بسیار تاسف است که آقای لاریجانی تریبون من را قطع می کند، در حالیکه آن موقع که ما اقلیت مجلس بودیم رئیس مجلس تریبون ما را قطع نمی‌کرد.

منبع : خبرآنلاین