اتاق خواب جایی است برای آسودن و كسب آرامش و انرژی مجدد برای یك روز كاری دیگر. انتخاب لوازم اتاقخواب و همچنین نوع چیدمان آن كمك زیادی به كسب این آرامش و استراحت واقعی می‌كند.
در این نوشتار سعی داریم مهم‌ترین نكات مربوط به دكوراسیون این منطقهبا اهمیت خانه را توضیح دهیم.

یكی از اصول اولیه چیدمان در اتاق‌ خوابمی‌گوید محل تخت باید به گونه‌ای انتخاب شود كه پنجره نورگیر حتما در سمت راست آنقرار گیرد.


استفاده از كوسن‌های فراوان بر روی تخت‌هایی كه لبه بالاییبلندی دارند، بر زیبایی تخت می‌افزاید. در سبك‌های كلاسیك بهتر است كه این كوسن‌هااز همان جنس و بافت روتختی باشند.

به هماهنگی موجود در بین اشیا ومبلمان بیشتردقت كنید. بافت‌های روتختی و والان‌های پرده بهتراست از یك نوع، از یكطرح و از یك طیف رنگی انتخاب شودو حتی رول‌بوردهای (نوارهای تزیینی دیواری) در قسمتبالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد.

هماهنگی میان بافت‌ها یك سبك كلاسیك به محیط اتاق می‌دهد. البته اگر در میان این هماهنگی، گاهی یكی از بافت‌ها و رنگ‌ها، كاملا متضاد و مكمل دیگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دكور اتاق افزوده شده و آن را از یكنواختی در‌ می‌آورد.توجه داشته ‌باشیداستفاده از روتختی‌های زیبا تنها ملاك زیبایی و راحتی اتاق نیست بلكه باید به نرمیو لطافت آن هم توجه كنید. همه این موارد منجر به افزایش حس آسایش و راحتی در اتاقخواب می‌شود.

فرض کنید:رنگ زمینه اتاق، كرم شكلاتی و گلبهی است. استفاده از دكورهای چوبی تیره و متمایل به زرشكی، مكمل رنگ فضای زمینه است. استفادهاز روتختی براق، مانند هر بافت براق دیگر، علاوه بر اینكه نوعی حس تجمل‌گرایی را بهببیننده القا می‌كند، با قرار گرفتن در كنار دكور چوبی تیره باعث می‌شود زیبایی ایننوع چیدمان جلوه‌ای چند برابر بیابد. رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگزمینه اتاق و دكور چوبی آن است.

همین امر سبب شده است تا در محیط،تعادل برقرار شود. یادتان باشد كه یكی از ویژگی‌های سبك كلاسیك، استفاده ازبافت‌های براق در كنار دكور چوبی تیره است.

هر چه پهنای قاب تابلوهابیشتر باشد آن تابلو با دكور اتاق، هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهنای قاب كمتر باشد،تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب جلوه بیشتری خواهد داشت.

همچنین،استفاده از تك‌مبل کمک می کندتا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم آید. برای تفكیك این فضا در كنار تك‌مبل می توان از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد. بهترین آباژورها دركنار تك مبل‌ها، آباژورهایی هستند كه نورشان به سمت پایین باشد.

به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید. هرچه تعداد نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد، تفكیك فضاهای داخلی بیشتر شده و بهنظر می‌رسد كه رعایت این نكته برای اتاق خواب، مناسب است.

استفاده ازچراغ‌های آباژور كوتاه بر روی پاتختی‌ها، میتواندفضایی رومانتیك‌ به وجود آورد وضمنا این امكان را به وجود می‌آورد تا بتوانید قبل از خواب به مطالعه بپردازید.

استفاده از فضای سبز (گلدان، فلاور باكس و . . .)، قاب‌عكس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌تان در اتاق خواب باعث افزایش نشاط و روحیه‌تان شده و روبه‌رو شدن با این عناصر به ویژه در آغاز هر روز می‌تواند انگیزه‌ شروع یك روز كاری را دو چندان كند.بهتراست قاب عكس و تابلو نیزمطابق با دكورچوبی اتاق،چوبی انتخاب شود و همین امر باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بیناجزای داخلی اتاق می شود. استفاده از قاب‌های فلزی متعدد در اتاق‌هایی كه دكور فلزیو فرفورژه دارند كاملا مناسب است و توصیه می‌شود. معمولا برای زیباتر شدن جایگاهتخت‌های دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهای نقاشی بر روی دیوار بالایی تختاستفاده كنید.

اگر دوست دارید كه با یك تابلو و یا تنها یك قاب عكس،دیوار بالایی تخت را تزیین كنید ترجیحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالای تختانتخاب كنید. ولی اگر می‌خواهید از تعداد تابلوهای بیشتری برای تزیین دیوار استفادهكنید، مناسب‌تر این است كه از تابلوهای طولی یعنی تابلوهایی با عرض كم و طول زیاداستفاده كنید.

در این نوع انتخاب، ترجیحا باید سعی كنید اندازه طولیتابلوها تقریبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمین باشد